Home
Booster Club
Coaches Corner
HS Team
HS Schedule
Photo Gallery
JR High Team
JR High Schedule
Midget Wrestling
Nazareth Invitational
BEWBC Golf Tournament
History
Training System
Off-Season
Archives
Links

2009-2010 Junior High Schedule

Sat Dec 12 Whitehall Zephyr JH Tournament Away    
Wed Dec 16

William Allen

Home 6:00 pm
Wed Jan 6 Central Catholic Home 6:00 pm    
Wed Jan 13 Easton Away 6:00 pm  
Fri Jan 15 Central Mountain Away 6:00 pm  
Sat Jan 16 Bellefonte Tournament 9:00 am  
Wed Jan 20 Liberty Away 6:00 pm  
Fri Jan 22 Bethlehem Catholic Home 4:00 pm  
Wed Jan 27 Freedom Away 6:00 pm
Thur Jan 28 Parkland Home    
Fri-Sat Jan 29-30 Northern York Tournament    
Wed Feb 3 Northampton Home 6:00 p.m.
Fri-Sat Feb 19-20 District XI Junior High Tournament   Results
Below

 

horizontal rule

Nazareth Junior High Team ranked #1 in Pennsylvania by
Pennsylvania Wrestling News Magazine

horizontal rule

2009 - 2010 District XI Junior High Coach of the Year

Mike Herceg

horizontal rule

2010 District XI Junior High Championships

Top 5 Final Team Scores
Northampton 273
Easton Red 254
Parkland 234
Nazareth 224
Pen Argyl 140

First Place:
112 - Sage Karam
Second Place:
82 - Travis Smith
87 - Tyler Tarsi
107 - Chase Zemenak
3rd Place:
77 - Tyrone Klump
147 - Ryan McMullen
5th Place:
157 - Brett Hallman
6th Place:
140 - Alex Strauch
7th Place:
124 - Colton Miller


77 - Tyrone Klump - 3rd Place
WBF William Hossler (Pottsville) :18
WBMD Thomas Cisco (Easton Red) 14-1
LBD Luke Karam (Northampton) 2-0
WBD Todd Hetrick (Northampton) 5-0
WBD David Armstong (Parkland) 2-0

82 - Travis Smith - 2nd Place
WBF Jake Suveg (Panther Valley) :59
WBF Kevin Dans (Liberty) 5:34
WBD Nick Schneider (Saucon Valley) 5-1
WBD Jacob Geist (Parkland) 6-4
LBTF Ethan Lizak (Parkland) 19-3

87 - Tyler Tarsi - 2nd Place
WBF Travis Shoemaker (Allen) :28
WBF Mike Communale (Pius X) :27
WBD Cole Karam (Northampton) 5-2
LBD Shane Jones (Stroudsburg) 5-2
 
87 - Alex Dapkiewiecz
LBF Parker Henning (Liberty) 1:21
LBD Ben Ziegler (Freedom) 6-0

102 - Nick Miller
WBF Cody Glosek (Tri-Valley) :59
WBF Willie Careri (East Stoudsburg North) :29
LBF Josh Evans (Palmerton) 1:19
LBD Thomas Byrnes (Freedom) 3-0

107 - Logan Koch
WBD A.J. Surovi (Saucon Valley) 11-7
LBF Seth Franklin (Emmaus) 2:04
WBF Vince Laughead (Saucon Valley) :26
LBF Sean Dougherty (Palmerton) 2:40

107 - Chase Zemenak - 2nd Place
WBF Keifer Shadle (Pine Grove) :35
WBF Zach Glassic (Panther Valley) :29
WBF Mason Byrne (East Stroudsburg South) :50
WBF Brad Schuler (Whitehall) :19
LBD Zeke Moisey (Northampton) 2-1

112 - Taylor Trach
WBFFT Kyron Ahner (Palmerton)
LBF Billy Hoh (Parkland) :29
WBFFT Joe Skutches (Nazareth)
WBF Dakota Edmondson (Pottsville) 1:12
WBD Shawn Houser (North Schuylkill) 4-3
LBF Wilfredo Jusino (Saucon Valley) 1:18

112 - Travis Labar
WBD William Byrnes (Freedom) 9-7
LBMD Danny Drey (Easton Red) 10-1
WBFFT Josh Abbott (Jim Thorpe)
WBD Nathan Daria (Catty) 4-2
LBD Nick Schaeffer (Lehighton) 5-0

112 - Sage Karam - 1st Place
WBF Will Kyaw (East Stroudsburg North) 1:16
WBF Anthony Calantoni (Wilson) :43
WBD Cody Bowman (Northern Lehigh) 6-2
WBD Ryan Lobb (Pen Argyl) 6-2
WBD Kyle Baker (Easton Red) 2-1

117 - Spencer King
WBF John Levkulic (Blue Mtn) :13
LBD Mike Connelly (Liberty) 3-0
WBD David Bucha (Emmaus) 5-3
WBD Spencer Beaver (Saucon Valley) 8-5
LBD Lucas Anderson (Southern Lehigh) 4-3

117 - Tyler Thomas
LBD David Bucha (Emmaus) 3-2
LBD Muhamet Krasniqi (Bangor) 10-6

124 - Colton Miller - 7th Place
WBF Kyle Marsh (East Stroudsburg South) :41
WBF Michael Mazza (Pocono Mtn. East) 1:20
LBF Josh Ortman (Parkland) 4:13
WBD Josh Byers (East Stroudsburg North) 9-2
WBD Stephen Burriesci (Pen Argyl) 9-4
WBD Jared Mccabe (Pine Grove) 7-0
LBD Nathan Christman (Parkland) 7-2
WBD Austin Stevens (Northern Lehigh) 3-2

124 - Brad Gross
WBF Zachary Rex (Lehighton) :27
WBMD Rhaine Sziy (Catty) 16-5
LBMD Auston Hummel (North Schuylkill) 10-2
WBMD Clay Treible (East Stroudsburg South) 10-0
LBD Jon Snyder (Tri Valley) 5-2

132 - Brandon Reiss
WBF Julius Reynolds (Tri Valley) 1:15
WBD Michael Wise (Blue Mtn) 7-1
LBF Joe Fetter (Liberty) 4:10
WBF Austin Arnold (Northern Lehigh) 1:58
LBD Christian Ricci ( Southern Lehigh) 2-0

140 - Alex Strauch - 6th Place
WBF Tyler Lewis (Pine Grove) :30
WBF Dennis Rivas (Dieruff) 2:50
LBF Kyler Kilpatrick (Easton Red) 3:51
WBD Malik Lovell (Liberty) 1-0
WBF Jimmy Kelleher (Palisades) 1:44
WBD Nick Musa (East Stroudsburg South) 3-2
WBD Joe Martonyak (Panther Valley) 3-0
LBD Joshua Kern (Lehighton) 3-0
LBD Dan Marsh (Northern Lehigh) 1-0 OT UTB

147 - Sergio Ottoviano
WBF Brandon Gubich (Freedom) :36
LBD JD Donnelly (Palisades) 5-3
WBF Matt Emrich (Emmaus) :15
WBF Ryan Johnson (Becahi) 2:55
WBD Fernando Arroyo (Liberty) 9-3
WBD Ryan Smithers (Stroudsburg) 3-1
LBF Seth Baylor (Bangor) :48

147 - Ryan McMullen - 3rd Place
WBF Dante Santoro (Pen Argyl) 1:58
WBF Kyle Jones (East Stroudsburg South) 2:52
LBD Jose Ortiz (Freedom) 7-3
WBF Tyler Hartenstein (Northern Lehigh) 1:25
WBF Nate Edmonds (Tamaqua) 2:49
WBF TJ Belle (Pocono Mtn West) 1:29
WBD Peyton Geary (Parkland) 9-3

157 - Brett Hallman - 5th Place
WBFFT Tyler Peffer (Pottsville)
WBF Darren Leonard (Palisades) 1:17
WBF Nolan Zeigler (Tamaqua) 2:11
LBD Joe Palmisano (Pius X) 8-2
LBD Jeff Holden (Pen Argyl) 3-1
WBD Tyler Kehs (Saucon Valley) 5-3

157 - Nick Sevi
LBF Darren Leonard (Palisades) 4:08
LBF Jagger Miller (Easton Red) :49

167 - Danny Scheurman
WBFFT Chris Nye (Blue Mtn)
LBF Billy Eaton (Northampton) :37
WBF Jason Kocher (Northampton) :22
LBF Mike Odell (Bangor) 2:20
 
167 - Josh Trach
LBD Zach Delp (Whitehall) 4-1
WBF Jared Nosal (Catty) 2:30
LBF Justin Blobe (Saucon Valley) 2:37

187 - Devan Gordon
LBD Tristan Coello (Blue Mtn.) 14-9
LBD William Carlin (Pine Grove) 7-4

212 - Brandon Espinosa
LBD Michael Montgomery (Emmaus) 2-0
LBF Dimos Rodriguez (Allen) 1:52

212 - Nick Burke
WBF Mike Kozak (Stroudsburg) 3:45
WBF Sam Sheetz (Saucon Valley) 2:45
LBF Nick Barruzza (Palisades) 2:45
LBF Celso Clemente (Pocono Mtn East) 1:23

252 - Brandon Lance
WBF Brian Franklin (Pen Argyl) 1:54
LBD Tahir Baldwin (Easton Red) 2-1
LBF Tyler Reber (Blue Mtn) :52

horizontal rule

 

Nazareth  103     William Allen   0

 

75 Tyrone Klump (N) FF  
80 Travis Smith (N) FF  
85 Collin Keiser (N) MD 8-0 ? Shoemaker
90 Tyler Tarsi (N) FALL :29 ? Edwards
95 Alex Dapkiewicz (N) FF  
100 Nick Miller (N) FF  
105 Chase Zemenak (N) FF  
110 Sage Karam (N) FF  
115 Spencer King (N) FF  
122 Colton Miller (N) FALL :21 ? Bell
130 Brad Gross (N) FALL :52 ? Clayton
138 Brandon Reiss (N) MD 14-0 ? Bracero
145 Ryan McMullen (N) FF  
155 Brett Hallman (N) FALL :37 ? Harriston
165 Josh Trach (N) FF
185 Devan Gordon (N) FF  
210 Brandon Espinosa (N) FALL :37 ? Rodriguez
250 Brandon Lance (N) FALL 2:00 ? Mackes

 

Back

 

 

horizontal rule

 

 

Back

 

 

 

 

horizontal rule

 

Back

 

 

 

horizontal rule

 

                  

 

Back

 

 

 

horizontal rule

 

 

Back

 

 

 

horizontal rule

 

 

 

 

Back

 

 

 

horizontal rule

 

 

 

Back

 

 

 

 

horizontal rule

 

 

 

Back

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Website owned and operated by the Blue Eagle Wrestling Booster Club.

Please send comments or suggestions to webmaster@NazarethWrestling.com   

Copyright 2001-2010