80Cohen Lutz (N)FFT
87Remy Trach (N)FFT
94Ayden Smith (D)TF 23-8;4:04Dominic Rizzotto (N)
101Cade Campbell (N)Fall 1:20Crislitzangel Cruz (D)
108Jack Campbell (N)Fall :26Cody Tahhan (D)
115Luke Karc (N)Fall :41John Colon (D)
122Parker Hoff (N)FFT
130Brayden Zuercher (N)FFT
138Kole Koch (N)Fall 1:58Abraham Hanna (D)
145Michael Bonsignore (N)FFT
155Richard Acosta (D)Fall 1:28Jacob Cozze (N)
170Vincent Burriesci (N)FFT
190Armani Velez (D)FFT
210
DBL FFT
250
DBL FFT


80Luke Ament (N)FFT
87Dominic Rizzotto (N)TF 17-0;3:00Chance Henry (E)
94Cade Campbell (N)Fall 2:07Gabe Dressler (E)
101Jack Campbell (N)Fall 1:46Jesse Scott (E)
108Ryan Smith (N)Fall1:18Mike Becky (E)
115Carter Loebsak (N)Dec 8-2Aiden Horn (E)
122Parker Hoff (N)Fall :56Reilly Bechtel (E)
130Brayden Zuercher (N)Fall 2:59Angel Garcia (E)
138Billy Tigar (E)Dec 10-3Kole Koch (N)
145Michael Bonsignore (N)Fall :43Jaden Weller (E)
155Lord  Henry (E)Fall 2:01Jacob Cozze (N)
170Sebastien Coyle (E)FFT
190David Johnson (E)FFT
210
DBL FFT
250Ben Machado (E)FFT


80Cohen Lutz (N)FFT
87Luke Ament (N)FFT
94Dominic Rizzotto (N)FFT
101Cade Campbell (N)FFT
108Jack Campbell (N)Fall 2:09Leonardo Gonzales (W)
115Ryan Smith (N)FFT
122Parker Hoff (N)Fall 1:05Jose Figueroa (W)
130Brayden Zuercher (N)Fall 2:40Jean Rosa (W)
138Kole Koch (N)Fall:29Alex Turan (W)
145Michael Bonsignore (N)Fall 1:47Austin Snyder (W)
155Tyvon Warren (W)Fall 2:18Jacob Cozze (N)
170Nicholas Grandy (W)FFT
190
DBL FFT
210
DBL FFT
250
DBL FFT


​​Nazareth 50  Emmaus 27

Nazareth 60  William Allen 12

​​Pocono Mtn East 51  Nazareth 29

122 - Parker Hoff - 5th Place
WBF Leonidas Zaharakis (Saucon Valley) 1:13
LBF Mason Avery (Honesdale) 1:18
WBTF Mitchell Myers (Central York) 15-0;3:00
WBTF Carmello Stokes (East Stroudsburg South) 16-0;1:49
WBF Aiden Sterling (Jim Thorpe) :15

130 - Brayden Zuercher - 5th Place

WBMD Grady Garrison (Bellefonte) 14-0

LBD Brandon Corl (Central York) 4-3

WBF William Francis (Stroudsburg) 1:51

WBMD Jayden Torres (Saucon Valley) 8-0

WBD Jerry Garcia (Conrad Weiser) 6-0


138 - Kole Koch - 6th Place

WBD Jackson Bailey (Northwestern Lehigh) 7-2

LBD Nathaniel Thomas (Notre Dame) 7-5

WBD Daniel Pop (Hazleton) 7-5

WBD Michael Price (Pocono Mtn East) 4-2 SV

LBD Jamie Barrett (West Scranton) 6-1


145 - Michael Bonsignore - 3rd Place

WBF Nate Mitchell (Central York) 2:18

WBF Maximus Fitzpatrick (Jim Thorpe) :30

LBF Gavin Sopko (Pocono Mountain East) 3:53

WBMD Jacob Jablonski (Conrad Weiser) 12-0


155 - Jacob Cozze

LBF Nathan Meinweiser (Pocono Mtn East) 2:33

WBF Khang Lai (Central York) :41

LBF Dean DelVillar (Wallenpaupack) :56


170 - Vincent Burriesci

LBF Jackson Velez (Wallenpaupack) :38

LBFFT Clayton Everitt (Palmerton)


​​2020 - 2021 Tentative Junior High Schedule

80Luke Ament (N)FFT
87Dominic Rizzotto (N)TF 17-0;3:00Chance Henry (E)
94Cade Campbell (N)Fall 2:07Gabe Dressler (E)
101Jack Campbell (N)Fall 1:46Jesse Scott (E)
108Ryan Smith (N)Fall1:18Mike Becky (E)
115Carter Loebsak (N)Dec 8-2Aiden Horn (E)
122Parker Hoff (N)Fall :56Reilly Bechtel (E)
130Brayden Zuercher (N)Fall 2:59Angel Garcia (E)
138Billy Tigar (E)Dec 10-3Kole Koch (N)
145Michael Bonsignore (N)Fall :43Jaden Weller (E)
155Lord  Henry (E)Fall 2:01Jacob Cozze (N)
170Sebastien Coyle (E)FFT
190David Johnson (E)FFT
210
DBL FFT
250Ben Machado (E)FFT


Date
Day
Event
Venue
Time
Result
Dec 11
WedDieruffAway5:30 PMW 60-17
Dec 14SatBlue Mountain TournamentBlue Mtn HSTBA7th Place
Dec 18
WedEast Stroudsburg SouthHome5:30 PM
Dec 19
ThuWilliam AllenHome5:30 PMW 60-12
Jan 3FriEastonAway5:30 PM
L 43-23
Jan 7TueStroudsburgAway5:30 PML 60-25
Jan 8WedWhitehallHome5:30 PM
Jan 15
WedNorthamptonHome5:30 PM
Jan 16
ThuEmmausAway5:30 PM

W 50-27​

Jan 17-18Fri-SatBellefonte Invitational TournamentBellefonte HSTBA9th Place
Jan 22
Wed
Pocono Mtn EastAway5:30 PM
L 51-29
Jan 24-25Fri-SatNorthern Invitational TournamentNorthern HSTBA8th Place
Feb 15-16​Sat-SunDistrict XI Junior High Championships
Parkland HSTBA


Stroudsburg 60  Nazareth 25

​​​​​​​​​Wrestling

Nazareth 60  Dieruff 17

80 - Cohen Lutz

LBD Jake Hall (Lehighton) 6-5

WBF Nick Johnson (Scranton) :48

LBD Harris Keares (Central York) 7-1


87 - Luke Ament

LBMD Nichola Skokos (Wallenpaupack) 8-0

WBF Kaleb Leibenperger (Liberty) 1:37

LBF Jacob Cottle (Scranton) 2:51


94 - Dominic Rizzotto - 5th Place

WBD Davis Keppley (Conrad Weiser) 7-3

LBD Jackson Albert (Notre Dame) 2:15

WBF Chase Zeigenfuss (Tamaqua) 1:54

WBD Davis Keppley (Conrad Weiser) 8-1

WBD Crue Chipeleski (Hazleton) 8-2


101 - Cade Campbell - 3rd Place

WBF Jason Torres (Liberty) 2:17

WBD Kaden Brish (Blue Mountain) 7-4

LBD Matt Almendina (Scranton) 1-0

WBD Jesse Scott (Emmaus) 3-0


108 - Jack Campbell

WBF Roque Sanchez (Conrad Weiser) :26

WBF Isai Ortiz (Saucon Valley) :47

LBD Keegan Demarest (Pocono Mtn East) 7-2

LBD Davian Carrasquillo (Liberty) 6-3


115 - Lucas Karc - 6th Place

LBD Marco Frinzi (Bethlehem Catholic) 4-0

WBFFT Trevor Manbeck (Conrad Weiser)

WBF Josephine Wehr (Northwestern Lehigh) 2:25

WBF Andrew Zimmerman (Schuykill Haven) 1:35

WBMD Rocco DelGuidice (Pocono Mtn East) 13-0

LBF Joshua Young (Honesdale) :47

​​Easton 43  Nazareth 23

​Blue Eagles

​​​​​​​​​​​Nazareth

​​A Tradition of Excellence

25 PIAA State Champions​​            93 Northeast Regional Champions          121 District XI Champions

District XI Dual Meet Champions

1990, 1991, 1996, 1997,

2006, 2014, 2017, 2020

District XI Tournament Champions

1968, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992,

1995, 1997, 2006, 2007, 2014, 2020​,

2021

​​​​​​PIAA Tournament State Champions

2006, 2017, 2018

PIAA Dual Meet State Champions

2007, 2017, 2020

Northeast Regional Tournament Champions

​1988, 2006, 2007, 2014, 2020​​​

108Ryan Smith (N)Dec 7-1James Geiger (E)
115Jayvon Simms (E)Dec 12-6Lucas Karc (N)
122Parker Hoff (N)MD 15-5Jayden Gaddy (E)
130LeBron Simms (E)Dec 2-1Brayden Zuercher (N)
138Cameron Simms (E)Fall 3:35Kole Koch (N)
145Michael Bonsignore (N)Fall 1:04Cooper Troxell (E)
155Jacob Lance (E)Fall 1:47Jacob Cozze (N)
170Jevon Frutchey (E)FFT
190Carmine Smith (E)FFT
210Tyler Cociolillo (E)FFT
250
DBL FFT
80Ben Riehl (E)Dec 4-1Luke Ament (N)
87Chris Kelly (E)Dec 5-2Dominic Rizzotto (N)
94Cade Campbell (N)Fall 2:31Shae Linegar (E)
101Jack Campbell (N)MD 11-0Jaron Trimmer (E)


2019 Blue Mountain Junior High Tournament

Team Scores

Saucon Valley 204

Bethlehem Catholic 178.5

Central York 166

Emmaus 154.5

Pocono Mtn East 129.5

Stroudsburg 126.5

Nazareth 122